Chociaż pierwszy głośnik noszący nazwę German Physiks pojawił się w 1992 roku, historia produktu jest starsza o kilka lat.
W 1978 roku…
Peter Dicks - inżynier, matematyk i socjolog w okresie końcówki lat 70 nie był zawodowo zaangażowany w inżynierię dźwięku, natomiast zafascynował się pewnymi fundamentalnymi problemami zachowania się przetworników audio. Po latach modelowania matematycznego i eksperymentów stworzył projekt, który jego zdaniem zdecydowanie przewyższał ówczesny stan techniki. Do 1980 roku Dicksowi udało się opracować niezwykle imponująco brzmiący prototyp oparty na jego innowacyjnych koncepcjach projektowych. Opracował również kompletny teoretyczny model działania urządzenia. Spodziewał się, że przynajmniej wywołają one pewne zainteresowanie ze strony przemysłu produkującego głośniki.
Ku jego konsternacji, liczni producenci sterowników, z którymi się kontaktował w całej Europie Północnej, odpowiedzieli protekcjonalnie lub bez zainteresowania.
Dopiero na początku lat 90, po wysłuchaniu serii prototypów przez wielu audiofilów, z Dicksem skontaktowała się w końcu niemiecka firma Mainhattan Acustik, prowadzona przez Holgera Muellera, audiofila i eksperta IT. Zrobili oni wspólnie wysokiej jakości głośniki z konwencjonalnymi przetwornikami, które sprzedawały się umiarkowanie dobrze w Europie oraz na Dalekim Wschodzie. W przeciwieństwie do reszty europejskiego przemysłu głośnikowego, Mainhattan Acustik jako pierwszy wykazał prawdziwe zainteresowanie swoją pracą. Mueller był zaintrygowany od samego początku. Prototyp opracowany przez Petera Dicksa był na pierwszy rzut oka pochodną projektu, za który Mueller miał już najwyższy szacunek, czyli słynnego Walsh Driver, wynalezionego przez legendarnego amerykańskiego inżyniera ds. transformatorów, Lincolna Walsha. Sam Mueller posiadał parę głośników Ohm F, które wykorzystywały wczesną wersję przetwornika Walsh i zawsze uważał, że projekt ma ogromny niewykorzystany potencjał. Kiedy zbadał prototyp Dicksa i zagłębił się w szczegółowe notatki projektowe, zauważył, że wiele z tego potencjału zostało już zrealizowanych.
Mueller zgodził się udzielić licencji na projekt i tak narodziła się firma German Physiks.
Pierwszym zadaniem było przekształcenie prototypowego sterownika Dicksa w produkt komercyjny. Przez następne dwa lata pracowali nad uzyskaniem jeszcze lepszej wydajności, do której mógł być zdolny nowy sterownik, zwany teraz sterownikiem DDD.
Niezadowolony z pomiarów laboratoryjnych oraz znany z nieokiełznanego entuzjazmu wobec swoich paneli odsłuchowych, Mueller zainicjował wyczerpujący program testów żywotności, aby zapewnić absolutną niezawodność przetwornika w najcięższych warunkach użytkowania.
W końcu w 1992 roku Mueller był usatysfakcjonowany i pierwszy głośnik wykorzystujący przetwornik DDD zjechał z linii produkcyjnej. Był to Borderland MK I, który był sprzedawany pod nową marką: German Physiks.
Dziś
Liczne zalety techniczne przetwornika DDD sprawiają, że German Physiks może słusznie twierdzić, że oferuje najlepsze głośniki wielokierunkowe na świecie
Gama głośników dookólnych firmy German Physiks obejmuje obecnie 14 modeli i są one sprzedawane w ponad 30 krajach na całym świecie.
Asortyment rozciąga się od podstawowego modelu Unlimited Ultimate do flagowego modelu Gaudi za 300 000 euro: ważący 700 kg behemot, który ma pasmo przenoszenia sięgające do 15 Hz, może wytwarzać dźwięk o natężeniu do 120 dB i wypełniać pomieszczenia do 300 metrów kwadratowych (3200 stóp kwadratowych).
Głośniki wielokierunkowe przeszły od ciekawostki, o której niewielu ludzi było świadomych, a jeszcze mniej słyszało, do klasy głośników, którą można znaleźć na prawie każdym większym pokazie audio, a liczne zalety techniczne przetwornika DDD oznaczają, że German Physiks może słusznie twierdzić, że oferują najlepsze głośniki wielokierunkowe na świecie.
Teraz, gdy German Physiks ma już ugruntowaną pozycję na rynku high-end audio, planuje wprowadzić kilka nowych gam produktów. Obejmą one wysokiej i średniej klasy elektronikę, inną gamę głośników i gamę kabli.
W skrócie
Głośniki wielokierunkowe German Physiks zostały zaprojektowane tak, aby przybliżyć słuchaczowi wrażenia z występu na żywo poprzez naśladowanie pola dźwiękowego, którego doświadczałby w sali koncertowej, gdzie większość dźwięku jest odbijana, zanim dotrze do uszu. Każdy z 12 modeli głośników German Physiks wykorzystuje nasz rewolucyjny wielokierunkowy przetwornik DDD. W rezultacie, podstawowy zestaw Unlimited Ultimate da słuchaczowi bardzo realny smak audiofilskiej nirwany, którą w całości jest w stanie zapewnić Gaudi MK II. Zapewniając najwyższe możliwe standardy, cały projekt jak i produkcja odbywa się w Niemczech, gdzie ręcznie budujemy produkty w małych partiach.
Sercem każdego wielokierunkowego głośnika German Physiks jest nasz rewolucyjny przetwornik DDD. Jest to przetwornik dookólny o wyjątkowo szerokim zakresie częstotliwości: ponad 8 oktaw. Jego dookólna charakterystyka promieniowania umożliwia stworzenie otaczającego pola dźwiękowego w pomieszczeniu słuchacza, podobnie jak w sali koncertowej. Wyjątkowo szeroki zakres częstotliwości, niska masa ruchoma oraz doskonała liniowość fazowa zapewniają wyjątkową dynamikę i doskonałą neutralność tonalną.